Lincoln University Farmers' Market

Home » Uncategorized » UPDATED shopping list for delivery on November 21st.

UPDATED shopping list for delivery on November 21st.

November 2015
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 2,436 other followers

LU Farmers Market

Winter Market (Delivery Day: Saturday, November 21st)

Wondering where to buy fresh locally-grown produce and ingredients to make the perfect dinner for Thanksgiving? The answer is the online LU Winter Market! For additional information on how this market works (you must pre-order) check out the Winter Market Page (http://lincolnufarmersmarket.com).

Below is our UPDATED shopping list for delivery on November 21st. Orders must be received by 5:00 p.m. on Wednesday, November 18th. Send orders to: jacomealvarezm@lincolnu.edu

Pick up will be Saturday, Nov. 21st, from 9:00 to 10:00 am in Suite B, Room 120 of Lorenzo Greene Hall, 900 Leslie Boulevard (Indoors Market). When ordering, please include the item, quantity, and the vendor’s name plus your telephone in case that we need to reach you for last-minute changes.  

New: We will have a tasting table at the entrance of the room 120, plus coffee and tea. Every market! Walk-in customers are welcome from 9:00 to 10:00 am.

 Market Shopping List for delivery on November 21st, 2015

Invermos Valley Farms

100% natural beef, USDA inspected and pasture raised!

  • Whole Turkey, pasture raised $4.50/lb

Taking reservations for delivery to LU Market on November 21st.

We will have a few extra turkeys available at the Market for those who did not do a pre-order.

  • Christmas Stocking Stuffers

Order now for delivery by Dec 19th.

  • Sausage Medley $40. (5 sausages, 8 oz. size), one each of:
  1. Summer Sausage
  2. Summer Sausage with cheese and Jalapeno
  3. Thuringen
  4. Salami
  5. Pepperoni
  • Standing Rib Roast $17/lb.

Specify number of ribs. Approx. 2-2.5 lb. per rib

  • Whole or half of a beef tenderloin $20/lb.
  • Tootie’s Trail Dust meat rub $5.99 for 7 oz. bottle
  • Ribeye steak -$15.99/lb.
  • T-bone steak – $15.99/lb.
  • Sirloin steak – $10.99/lb.
  • Ground round – $6.99/lb.
  • Ground chuck – $6.75/lb.
  • Ground beef patties- $5.75/lb.
  • Ground beef $5.75/lb.
  • Beef and bacon brats – $7.99/lb.
  • Fajita strips – $8.50/lb.
  • Beef bacon – $10.99/lb.
  • Brisket – $7.50/lb.
  • All roasts – $6.99/lb.
  • Stew meat – $4.99/lb.
  • Liver – $4.99/lb.
  • Soup bones – $3/lb.

Fully Cooked Products!!!

  • All-beef hotdogs – $8.99/lb.
  • Summer Sausage 12 oz. pkg.- $9.99
  • Smoked brisket – 12 oz. – pkg. $9.99
  • BBQ beef 1 lb. pkg. – $9.99/lb.
  • Pepperoni slices – $9.50/lb.

Poultry Corner

  • Ground turkey $6.99/lb.
  • Chicken bacon ranch Brat $6.99
  • Pasture raised turkey $4.50/lb.
  • Pasture raised chicken $4.50/lb.

Premium Burger Blends

Made from grinding whole muscle cuts to create a flavor profile we thought you would enjoy! We have several blends available.

  • INVO1 chuck, brisket, sirloin, ribeye, short rib
  • INVO3 chuck, brisket, short rib
  • INVO4 chuck, bacon
  • INVO5 chuck, sirloin

Available in the meat case in 1 pound packages $8.00 each

Our steaks are one inch thick. The roasts are typically 2-2.5 pounds each. Ground beef is one pound per pack and is typically 85% lean. Visit our website at www.missourinaturalbeef.com for beef bundles, bulk orders.

Duncan Family Farm

“Taste the Excellence”

  • Whole Chickens – average wt. 3.5-4.5 lbs.     $12 each
  • Bone-in pork loin roasts (3-4 pounds each) $5 per pound
  • Blueberry and maple breakfast sausage links: 12 ounce packages $6 each
  • Pork Chops- 2 per pkg. = $5 lb.
  • Pork Steaks -2 per pkg. = $5 lb.
  • Pork Sausage (breakfast sausage) = $5 per lb.
  • Pork Burgers 4 per pkg. 1/3 lb. patties = $5 per pkg.
  • Blueberry Maple Breakfast Links = $6 per pkg.
  • Original Brats 4/pkg. = $6
  • Pecans = $9/lb.
  • Large eggs $3/doz.

www.duncanfamilyfarm.com

Steve & Colleen Meredith- Ozark Yankee 

Grass fed and finished beef

  • Lean ground beef @ $6.75/lb, 1 lb packages
  • T-bone steaks @ $15.99/lb, packages about .8 lbs
  • Porterhouse steaks @ $15.99/lb packages about 1 lb.

Candy

  • Goat milk caramels 50 cents each, minimum $5.00 order (10 caramels)
  • Chocolate or peanut butter fudge, $12.00/lb, 1/2 pound minimum order

Vegetables

  • Tomatoes may be available for walk-in customers @ $2.75/lb.

Ed Rakow – Rakow Family Farm

Baked goods and vegetables

  • Stewing old chickens $7.50 each
  • Eggs $3.00 lg. or $3.50 xlg.
  • Breads: banana, zucchini or pumpkin $2.50/loaf
  • Chesnock red garlic $1 to 7.50 pkg.
  • Swiss chard or kale $3/pkg.
  • Herbs $1.00 / bag parsley, sage, rosemary, maybe sweet basil.
  • Small tomatoes $2.50/lbs.

Small Farm Systems LLC

Vegetables

  • 25# box of sweet potatoes – $30
  • 20# of butternut squash – $25
  • Mixed beets (red, gold, striped) – $3/bunch
  • Collard greens – $3/bunch
  • Kale – $3/bunch
  • Baby turnips – $2/bunch
  • Chinese cabbage – $3/head
  • Pea shoots – $1/oz.
  • Jalapeno peppers – 3 for $1
  • Anaheim chiles – 2 for $1
  • Sweet potatoes – $1.50/pound
  • Butternut squash – $1.25/pound
  • Watermelons – $4 for medium, $5 for large
  • Baby carrot bunches for $2/bunch

Mrs. Mae Benson

Baked goods

  • Multi-Grain Bread (freshly milled hard red and white wheat berries and organic Kamut)

Extra large 2 lb. loaf  $8.50            Medium Loaf     $ 4.25

Extra large Cranberry 2 lb. loaf   $ 9.00

  • Ezekiel Fasting Bread (freshly milled spelt, red wheat berries, beans, barley, millet and lentils)

Large Loaf $ 5.00        Small Loaf $ 2.25

  • Conejoe’s Cookies (Freshly milled whole grain and crispy oat) 1 Dozen large    $ 6.00
  • Banana Nut Bread (Freshly milled whole grain) large $ 5.00
  • Pasta (freshly milled organic Kamut) $ 2.50/bag
  • Kale Krisps 5 oz. bag  $ 3.50

Hugh’s Kitchen

  • Tamales, pork, chicken, beans w/cheese & tomato sauce ($2.50 each)
  • Sweet potato pies ($2.50 each)
  • Apple pies ($4.50 each)
  • Pineapple upside-down cake muffins ($2.50 each large, $1.50 small)
  • Blueberry swirls ($1.00 each)
  • Coffee cake muffins ($1.50 each)
  • Carrot cake large muffins ($2.50)

Mrs. Pam Schmutzler

Oatmeal Bread = $4.00

1 lb. Native Pecans halves = $10.00

 

Sherry Stratman

Healthy dog treats

Small bags will be $2.50 each

Large bags will be $7.00 each

For Christmas I will also be selling Christmas tins filled with dog treats at various prices.  They will run $7.00 up to $20.00 according to size of tin.

The homemade cottage

Jams and Jellies are  8 oz. jars, $6.00

  • Alarmingly Hot Jelly
  • Apple Butter
  • Apple Jelly
  • Apple Jelly Sugar-Free
  • Apple Sage Jelly
  • Apple Sauce
  • Apricot, dried, jam
  • Banana Jam
  • Blueberry Jam
  • Champaign Jelly
  • Cherry Jam
  • Cherry Jelly
  • Cranberry Jam
  • Cranberry Walnut Jam
  • Garlic Jelly
  • Granny Smiths Preserves
  • Jelly from red and black grapes
  • Lemon & agave nectar Jelly
  • Lemon & honey Jelly
  • Merlot Jelly
  • Orange Marmalade
  • Pear and Peach Jam
  • Pear Butter
  • Pear Honey
  • Pear Jam
  • Pear sauce
  • Pepper Jelly
  • Pineapple Jam
  • Pineapple Jelly
  • Pomegranate jelly
  • Raspberry jam
  • Strawberry Sugar-Free Jam
  • Strawberry Jam
  • Wine Jelly

Syrups, 10 oz. jars, $6.00  

  • Basil Lemon
  • Vanilla-Honey
  • Honey
  • Lemon
  • Crepe
  • Buttermilk
  • Pancake
  • Coconut
  • Habanero
  • Cinnamon Dolce Latte
  • Gingerbread Spiced Coffee

Spreads, 8 oz. jars, $6:00

  • Garlic spread
  • Pumpkin Spice spread/filling

 Candied nuts:1/4 lb. bags $3.00; 1/2 lb. $5.00; 1 lb. bags $8.00

  • Maple glazed walnuts
  • Candied Pecans
  • Glazed Pecans
  • Spiced Walnuts
  • Holiday Glazed Pecans

Baked Apple Roses: $3.00 per rose (made upon request)

Chutney: $5.00 per 8 oz. jars (made upon request)

Dried fruit: per snack bags $2.00 (made by request)

  • Apples, pears, strawberries, bananas.

Breads: Gluten-free loaf or rolls $7.00; plain or sweet loaf or rolls $5:00 (made by request)

  • Gluten free
  • Plain bread
  • Sweet bread
  • Rolls, plain or sweet

Brownies regular (means not gluten free) each 3×3 square: $2.00

  • Plain chocolate
  • Chocolate chips
  • Chocolate nuts

Gluten-Free brownies:  each 3×3 square $2:00

  • Chocolate
  • Chocolate chips
  • Chocolate nuts
  • Chocolate w/nuts
  • Plain
  • Any flavor or kind

Gumdrops/Jellied candies $2.00 for 10 pieces each bag

  • Cherry, lemon, grape, cranberry, orange, raspberry, Available in sugar-Free

Tootsie rolls: 10 cents each

  • Cherry, lemon, grape, cranberry, orange, raspberry, Available in sugar-Free

Potucek, Erica B

Cheese : all $6.00 each.

  • Gouda
  • Cheddar
  • Garlic and onion
  • Italian herb
  • Farmer’s style.

Anna’s Cashew Brittle

Cashew Brittle as:

1 oz. — $ 1.50

4 oz. — $ 4.50

8 oz. — $ 7.50

16 oz. -$14.50

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: